در صورت عدم اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بخش نیرو زمین گیر خواهد شد

قائم مقام وزیر نیرو با بیان این که وزارت نیرو در هدفمند کردن یارانه‌ها ضرر کرده است گفت: با هدفمند کردن یارانه‌ها وزارت نیرو ازیک جهت ضرر کرد و از یکسو منفعت برد. اما چون اجرای گام دوم هدفمند کردن در حاله‌ای از ابهام است وزارت نیرو بلاتکلیف مانده است.
علی ذبیحی در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران گفت: وزارت نیرو در هدفمندکردن یارانه‌ها ضرر کرده است. اجرای هدفمندی برای وزارت نیرو از یک جهت ضرر و از یک جهت منفعت داشت. قرار است که هدفمند کردن یارانه‌ها اصلاح روش‌ها را به دنبال داشته باشد. سیستم اداری هم باید اصلاح ساختار داشته باشد. اگر مثل قبل ادامه دهیم ضرر کرده‌ایم اما اگر اصلاح سیستم صورت گیرد هدفمندی منفعت داشته است ولی باید توجه داشت که اصلاح سیستم در بخش دولتی سخت است.

وی با اشاره به این‌که به خاطر مبهم بودن هدفمند کردن یارانه‌ها وزارت نیرو بلاتکلیف مانده است تصریح کرد: وزارت نیرو جدول پیشنهادی خود را برای قیمت آب با سناریوهای مختلف که شامل حالت‌های متفاوت قیمت است ارائه داده است و در این جدول درصد افزایش قیمت‌ها فرق می‌کند.

او با اشاره به این‌که در مرحله اول هدفمندی قیمت آب فقط ۲۰ درصد افزایش داشت، تاکید کرد که در حال حاضر فقط یک چهارم قیمت تمام شده آب از مردم گرفته می‌شود.

قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر این که وزارت نیرو نمی داند که در سال ۹۲ قیمت‌ها افزایش می‌یابد با پرهیز از پاسخگویی درباره میزان پیشنهادی افزایش قیمت آب گفت: در خصوصی سازی بخش آب موانعی بر سر راهمان وجود دارد از جمله اختلاف قیمت دولتی آب و برق با قیمت تمام شده آن. باید توجه داشت که قیمت آب و برق باید به گونه‌ای باشد که برای بخش خصوصی سود داشته باشد بنابراین یا دولت باید مابه التفاوت به بخش خصوصی پرداخت کند یا این که با توجه به هدفمندی قیمت‌ها واقعی شوند تا برای بخش خصوصی ورود به این عرصه صرفه داشته باشد.

قیمت تمام شده دولتی گران‌تر از قیمت تمام شده خصوصی است

ذبیحی با اشاره به این‌که ظرفیت پتانسیل کشور باید آزاد شود گفت: اقتصاد کشورمان دولتی بوده و آزاد نبوده تا در بازار آزاد با توجه به عرضه و تقاضا قیمت‌ها تعادل پیدا کند. در حال حاضر قیمت تمام شده در سازوکار دولتی گران تر از قیمت تمام شده در بخش خصوصی است.بنابراین فرایندهای دولتی باید اصلاح شود تا قیمت‌ها به قیمت تمام شده برسد.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر قیمت تمام شده آب به طور متوسط هزار تومان و قیمت دریافتی هر متر مکعب به طور متوسط ۲۷۰ تومان است گفت:‌الان یک چهارم قیمت تمام شده از مردم پول گرفته می‌شود بنابراین برای آزادسازی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی لازم است که قیمت مطرح شود که صرفه داشته باشد.

________
منبع: ایسنا

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%af%d8%b1-%d8%b5%d9%88%d8%b1%d8%aa-%d8%b9%d8%af%d9%85-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%a7%d8%b2-%d8%af%d9%88%d9%85-%d9%87%d8%af%d9%81%d9%85%d9%86%d8%af%db%8c-%db%8c%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.