خسارت و کاهش محبوبیت تویوتا بعلت نقص تکنیکی

زیرپایی خودروی تویوتای لکسوس در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ طوری ساخته شده بود که به پدال گاز می‌چسبید و هنگام بروز خطر، مانع استفاده‌ی به‌موقع از پدال ترمز و توقف خودرو می‌شد.
نقص فنی در خودروهای تویوتای لکسوس مدل ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ باعث شده است که شرکت تویوتا به خریداران این خودروها خسارت پرداخت کند. پیشتر نیز این شرکت ژاپنی به پرداخت جریمه‌ای ۱۷ میلیون دلاری به دولت آمریکا محکوم شده بود.

شکایت دسته‌جمعی شماری از مشتریان تویوتای مارک لکسوس با موفقیت قابل توجهی روبرو شده است. به گزارش روزنامه‌ی “یو اس ای تودی” (USA Today)، این شرکت ژاپنی با شاکیان به توافق رسیده است که مبلغ یک میلیارد و یکصد میلیون دلار برای جبران خسارات ناشی از نقص فنی خودروهای مدل لکسوس بپردازد.

زیرپایی خودروی تویوتای لکسوس در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ طوری ساخته شده بود که به پدال گاز می‌چسبید و هنگام بروز خطر، مانع استفاده‌ی به‌موقع از پدال ترمز و توقف خودرو می‌شد.

بر اساس گزارش “یو اس ای تودی”، شرکت تویوتا صندوقی دایر خواهد کرد که از آن، مخارج ترمیم خودروهای مارک لکسوسی که دارای این نقص فنی هستند، پرداخت خواهد شد.

قرار است که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی لکسوس که در این دو سال ساخته شده‌اند، به دستگاهی مجهز شوند که در شرایط اضطراری توقف خودرو را آسان‌تر ‌کنند. البته شماری از خودروهای تولید سال ۲۰۰۹ قابلیت نصب این دستگاه را ندارند، به همین دلیل صاحبان این خودروها پول نقد دریافت خواهند کرد.

علاوه بر این، افرادی که در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ خودروی لکسوس خریده‌اند و به دلیل این نقص فنی، خودروی خود را با قیمت پایین‌تر فروخته‌اند، مبلغ متضررشده را دریافت خواهند کرد.

به گفته‌ی استیو برمن، وکیل مدافع شرکت تویوتا، توافق با مشتریان تویوتا بدون دخالت دستگاه قضایی حاصل شده، اما برای اجرا نمودن آن، باید از جانب یک دادگاه ایالتی تایید شود.

کاهش محبوبیت تویوتا
اوایل سال ۲۰۱۰ شرکت تویوتا از خریداران ۹ میلیون خودروی مدل لکسوس خواسته بود، خودروهای خود را برای رفع این نقص به تعمیرگاه‌های ویژه‌ی تویوتا ببرند. پس از مدتی معلوم شد که دست‌کم ۱۲ میلیون خودرو دارای این نقص فنی بوده‌اند.

این مشکل باعث شد که بسیاری از دارندگان خودروی لکسوس ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ علیه شرکت تویوتا به دادگاه شکایت کنند. شماری از آنها که در آن زمان تصادف داشته‌اند، مدعی شدند که نقص فنی زیرپایی خودرو باعث تصادف آنها شده‌است و به همین دلیل ادعای خسارت کردند.

پرداخت جریمه به دولت
پیشتر شرکت خودروسازی تویوتا در این رابطه به پرداخت جریمه‌ی نقدی به دولت آمریکا محکوم شده بود.
روز ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر) سازمان امنیت جاده‌ای آمریکا اعلام کرد که تویوتا جریمه‌ای به میزان ۱۷ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار پرداخت خواهد کرد، زیرا مشکل ایمنی لکسوس را به موقع به اطلاع مقامات آمریکایی نرسانده است.

این میزان جریمه، سنگین‌ترین جریمه‌ای است که تا کنون این سازمان به دلیل نقض قوانین مرتبط با فراخوانی خودرو تعیین کرده است.

سازمان امنیت جاده‌ای آمریکا مدعی شده بود که از اوائل سال ۲۰۱۲ از این نقص فنی در لکسوس‌ها آگاه شده است.

__________
منبع: افکار نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%ae%d8%b3%d8%a7%d8%b1%d8%aa-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%85%d8%ad%d8%a8%d9%88%d8%a8%db%8c%d8%aa-%d8%aa%d9%88%db%8c%d9%88%d8%aa%d8%a7-%d8%a8%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d9%86%d9%82%d8%b5-%d8%aa%da%a9/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.