گزیده خبرهای اقتصادی (۲۴ آبان ۹۱)

مورخ: ۲۴/۸/۱۳۹۱

–           نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد  (بانک مرکزی)

دلار آمریکا: ۲۴,۹۲۵    –   درهم امارات متحده عربی:  ۶,۷۸۶   –    یورو:  ۳۱,۷۰۶

  جزئیات بخشنامه

–           بازگشت قدرتمندانه تولید نفت ایران (تابناک)

آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که تولید نفت ایران در ماه اکتبر، پس از هفت ماه با یک جهش روبه‌رو شده و قویاً به میزان اصلی خود باز‌می‌گردد. رویترز میزان افزایش تولید ایران را معادل نهصد میلیون دلار ارزیابی کرده است .

   بازگشت قدرتمندانه تولید نفت ایران (تابناک) 8:10:14 AM

–           رکورد ۴/۲ میلیارد دلاری در اتاق ارزی )دنیای اقتصاد)

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران از تخصیص ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارز در اتاق مبادلات ارزی خبرداد و گفت: این میزان ارز به ثبت سفارش ۸۶۰۰ قلم کالا اختصاص یافته است. کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی به خبرگزاری مهر گفت: راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی اقدام بسیار مناسبی از سوی دولت برای کنترل بازار ارز بوده است و همانطور که عملکرد این اتاق نیز نشان می‌دهد، هم‌اکنون توانسته بازار آزاد را نیز تا حد زیادی کنترل کند .

    رکورد 4/2 میلیارد دلاری در اتاق ارزی )دنیای اقتصاد) 8:30:19 AM

–            شروط صادرات کالاهای تولیدی با ارز مرجع (دنیای اقتصاد)

به غیر از کالاهایی که صادرات آنها به طور کلی ممنوع شده، صادرات سایر کالاها به دو شرط پرداخت عوارض صادراتی و دریافت تاییدیه تنظیم بازار از معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون مانع است. یدالله صادقی در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: براساس تصمیمات جدید، قرار شده صادرات مشتقات کالاهایی که با ارز مرجع وارد شده‌، مشمول محدودیت‌هایی شود. این محدودیت‌ها شامل کالاهای وارداتی با ارز مرجع می‌شود که برای تامین نیاز‌های اساسی مردم وارد کشور شده‌ است .

   شروط صادرات کالاهای تولیدی با ارز مرجع )دنیای اقتصاد) 8:35:25 AM

–           رشد ۷/۹ درصدی تولید فولاد خام (دنیای اقتصاد)

در مهرماه سال جاری تولید فولاد خام با رشد ۶/۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه خود در سال ۹۰ به یک میلیون و ۲۱۲ هزار تن رسید . همچنین طی ۷ ماه منتهی به مهر ماه سال جاری؛ میزان تولید محصولات فولادی توسط بخش دولتی و خصوصی به ۱۰ میلیون و ۳۴۹ هزارتن رسید که نسبت به ۷ماهه نخست سال گذشته رشد ۷/۳ درصدی را نشان می‌دهد. به گزارش «شاتا» در مهر ماه امسال تولید محصولات فولادی توسط بخش دولتی و خصوصی به یک میلیون و ۳۵۲ هزارتن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۸ درصدی داشته است .

  رشد 7/9 درصدی تولید فولاد خام )دنیای اقتصاد) 8:40:29 AM

–           تعیین قیمت ارز صادراتی در مرکز مبادلات در مرحله تصمیم‌سازی است (دنیای اقتصاد)

با اینکه رییس سندیکای صادرات اعلام کرده بود که برنامه‌ای برای فروش ارز صادراتی در مرکز مبادلات وجود ندارد، دیروز سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از آغاز عرضه ارز صادرکنندگان در اتاق مبادلات ارزی خبر داد و به خبرگزاری مهر گفت: عرضه ارز صادراتی در این مرکز به تدریج بیشتر می‌شود، ضمن اینکه قیمت خرید ارز از صادرکنندگان به نرخ مبادله‌ای خواهد بود .

    تعیین قیمت ارز صادراتی در مرکز مبادلات در مرحله تصمیم‌سازی است (دنیای اقتصاد) 8:45:53 AM

–           ارز به زودی تک‌نرخی می‌شود(آرمان)

 در حالی که سخنگوی اقتصادی دولت معتقد است با به میان آمدن کار مرکز مبادلات ارزی، بازار حاشیه‌ای ارز کنترل شده در آخرین اظهارات خود تاکید کرده است که به زودی ارز تک‌نرخی می‌شود. شمس‌الدین حسینی با بیان اینکه به زودی بازار ارز، تک نرخی می‌شود، از عدم معافیت مالیاتی صادرکنندگانی که ارز خود را در اتاق مبادلات ارزی ارائه نکنند ‎ ، خبر داد و گفت: مرکز مبادلات ارزی بازار حاشیه‌ای ارز را کنترل کرده است.وی عنوان کرد که با اجرای فاز دوم در مرکز مبادلات ارزی، نظام شناور مدیریت شده ارزی در کشور اعمال می‌شود‌ .

    ارز به زودی تک‌نرخی می‌شود(آرمان) 8:48:25 AM

–           واکنش خودروهای وارداتی به ممنوعیت جدید (آرمان)

قیمت خودروهای وارداتی بعد از اعمال ممنوعیت واردات از سمت دولت، با افزایش چشمگیری مواجه شده‌اند اما اینکه سود این خودروها به جیب چه کسانی می‌رود، موضوعی است که پاسخ آن در ابهام قرار دارد .

   واکنش خودروهای وارداتی به ممنوعیت جدید (آرمان) 8:50:35 AM

–           توافق ایران و عربستان روی نفت ۱۰۰دلاری (آرمان)

وزیران نفت ایران و عربستان سعودی روی نفت بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به یک توافق نانوشته دست یافته‌اند و به نظر می‌رسد نفت کمتر از ۱۰۰ دلار به خط قرمز کشورهای عضو سازمان اوپک تبدیل شده است .

     توافق ایران و عربستان روی نفت 100دلاری (آرمان) 8:55:45 AM

–           ارز تک نرخی فعلا ممکن نیست(آرمان)

 وزیر اقتصاد اخیرا از تک‌نرخی کردن بازار ارز صحبت و تاکید کرده است که مرکز مبادلات ارزی بازار حاشیه‌ای ارز را کنترل کرده است. واقعیت این است که از چنین صحبت‌هایی پیش از این و از سوی رئیس کل بانک مرکزی نیز عنوان شده بود اما در همان زمان نیز دیده شد که در کمتر از سه تا چهار ماه، نرخ ارز چند نرخی شد و صحبت‌های عنوان شده محقق نشد .

   ارز تک نرخی فعلا ممکن نیست(آرمان) 9:00:58 AM

–           گمرک محل انبار کالا نیست (آرمان)

 معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: براساس طرح زمان‌سنجی ترخیص کالا در سال ۹۱، میانگین زمان انجام امور گمرکی کالا‌ها نسبت به سال گذشته ۱۵درصد کاهش یافته که این امر کمک مؤثری به کاهش هزینه صاحبان کالا و فعالان اقتصادی خواهد کرد .

    گمرک محل انبار کالا نیست (آرمان) 9:05:06 AM

–           بررسی کارشناسان درباره شرایط تشکیل بورس نفت (تهران امروز)

 راه‌اندازی بورس برق و بین‌المللی کردن آن ممکن است، اما تشکیل بورس نفت به تعیین حداقل سه سیاست تعرفه انتقال، عرضه‌کنندگان متعدد و انبارداری خصوصی نیاز دارد و تشکیل آن نیز به نفع کشور نیست، مگر اینکه در منطقه توافقی بر سر این موضوع وجود داشته باشد .

  بررسی کارشناسان درباره شرایط تشکیل بورس نفت (تهران امروز) 9:13:17 AM

–           تغییرات پی‌درپی در‌سیاست‌های‌تجاری(تهران امروز)

در نقطه مقابل دلایل دیگری هم برای ابطال یا بازبینی برخی ابلاغیه‌های دولت شنیده می‌شود که برای اطلاع از آن باید به نمایندگان مجلس متوسل شد . ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به دلایل دیگر کوتاه شدن ابلاغیه ممنوعیت ورود یا صدور برخی کالاها به «تهران‌امروز» گفت: این اتفاق یک ذهنیتی در میان مردم و برخی نمایندگان مجلس به وجود آورده که برخی گروه‌ها، دولت را از تصمیمات منحرف می‌کنند و سعی می‌کنند خود را از ابلاغیه‌های دولت مستثنا کنند .

    تغییرات پی‌درپی در‌سیاست‌های‌تجاری(تهران امروز) 9:13:31 AM

–           تقاضای نفت اوپک به زیر ۳۰میلیون بشکه رسید. (ایسنا)

 به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آژانس بین‌المللی انرژی برآورد خود را درباره تقاضای نفت اوپک برای مابقی سال ۲۰۱۲ با ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش به روزانه ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه و برای سال آینده با روزانه ۲۰۰ هزار بشکه کاهش به ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تنزل داد .

  تقاضای نفت اوپک به زیر 30میلیون بشکه رسید. (ایسنا) 9:13:36 AM

–           نفت خام را باید از بورس انرژی جدا کنیم (ایسنا)

مدیرعامل سابق شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: باید نفت خام را از بورس انرژی جدا کنیم، چرا که عرضه‌ی آن به صورت خام به ضرر ما خواهد بود و باید تبدیل به فرآورده‌های نفتی شود .

   نفت خام را باید از بورس انرژی جدا کنیم (ایسنا) 9:13:41 AM

–           شرکت‌های نفتی باید به سمت تجاری‌سازی حرکت کنند (ایسنا)

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران نقش مدیران ارشد کشور را در سیاست‌گذاری‌های کلان کشور از جمله آزادسازی حامل‌های انرژی موثر دانست .
   شرکت‌های نفتی باید به سمت تجاری‌سازی حرکت کنند (ایسنا) 9:13:45 AM–           درخواست فیلیپین از شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در این کشور(خبرگزاری فارس)
خبرگزاری فارس: وزیر صنعت و تجارت فیلیپین برای سرمایه گذاری در این کشور از شرکت های ایرانی دعوت کرد.

  درخواست فیلیپین از شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در این کشور(خبرگزاری فارس) 9:13:49 AM

–           تصمیمات جدید کار گروه ویژه رفع موانع صنایع دریایی اعلام شد(ایرنا)
تقاضای مستثنی کردن صندوق توسعه صنایع عالی دریایی در تجمیع صندوق های وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود .

     تصمیمات جدید کار گروه ویژه رفع موانع صنایع دریایی اعلام شد(ایرنا) 9:17:53 AM

–           جزئیات بخشنامه “مالیاتی-ارزی”/ ۳ راه صادرکنندگان برای برخورداری از معافیت (مهر)
پدرام سلطانی در گفتگو با مهر در واکنش به خبر لغو معافیت صادراتی برای آن دسته از صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را در اتاق مبادلات ارزی، عرضه نکنند، گفت: صدور این بخشنامه صحت دارد و از طرف سازمان امور مالیاتی با امضای رئیس این سازمان به بخش‌های ذی‌ربط ارسال شده است .

  نرخ ارز مبادله ای جهت کالاهای با اولویت سه به بعد (بانک مرکزی) 8:00:03 AM
–           طرح همکارهای مشترک مرزی ایران و ترکیه اجرایی می شود(مهر)

برای نخستین بار و به صورت پایلوت در کشور طرح همکاری های مشترک مرزی بین ایران و ترکیه در مرز سرو – اسن دره اجرایی می شود. به گزارش خبرنگار مهر، این طرح با هدف تسهیل در رویه های گمرکی، تبادل اسناد و اطلاعات گمرکی در سریعترین زمان ممکن، کاهش زمان، هزینه و تشریفات گمرکی، افزایش سرعت، دقت و صحت انجام تشریفات گمرکی توسط دو کشور اجرا می شود.
   طرح همکارهای مشترک مرزی ایران و ترکیه اجرایی می شود(مهر) 9:20:27 AM–           عرضه ارز صادرکنندگان با نرخ مبادله‌ای در مرکز مبادلات آغاز شد (مهر)

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از آغاز عرضه ارز صادرکنندگان در اتاق مبادلات ارزی خبرداد و گفت: عرضه ارز صادراتی در این مرکز به تدریج بیشتر می‌شود، ضمن اینکه قیمت خرید ارز از صادرکنندگان به نرخ مبادله‌ای خواهد بود.

    عرضه ارز صادرکنندگان با نرخ مبادله‌ای در مرکز مبادلات آغاز شد (مهر) 9:21:35 AM

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2-24-%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d9%86-91/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.