تغییر ساختاری مدل اقتصادی چین در آینده

تغییر ساختاری مدل اقتصادی چین در آینده

خو تزینتااو، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین ضمن سخنرانی در مقابل نمایندگان اجلاس هجدهم بیان داشت : چین باید مدل جدید اقتصادی توسعه بسازد. وی برنامه ای مطرح کرد که تولید ناخالص داخلی و درآمد متوسط در مقایسه با شاخص سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ دوبرابر گردد. همه آنچه که دبیر کل خاطر نشان نمود تنها با احتساب تحول مدل های اقتصادی جدی چین حاصل می گردد.

Заседание китайская коммунистическая партия китай коммунизм

رهبر چین انتقال نیازها به اقتصاد را به عنوان پایه و اساس تحول مدل های توسعه اقتصادی می داند. بیش از ۳۰ سال است که چین به صادرات و سرمایه گذاری های خارجی تکیه دارد. تعادل مثبت بالانس تجاری و تزریق سرمایه های خارجی چندین سال است که آهنگ رشد اقتصادی چین را تضمین می نماید. در عین حال این راه های رشد پتانسیل خود را از دست داده اند. بازارهای سنتی فروش محصولات چینی یعنی آمریکا و اروپا مشخصا در نتیجه بحران اقتصادی محدود شده اند. و به خاطر افزایش هزینه های نیروی کار چین تقریبا فاکتور اصلی جذابیت های سرمایه گذاری خود را از دست داده است.

آهنگ رشد اقتصاد کند شده است. به خاطر تقاضاهای سرمایه گذاری بر باد رفته املاک و مستقلات در بازار های چینی و وام ها به دمیدن در حباب هوا می مانند ، تورم شدت گرفت و چندی پیش مردم را نگران کرد. اکنون برنامه تضمین ” فرود آرام ” اقتصادی پیش روی رهبر چین است. میخاییل دلیاگین، رئیس پژوهشکده مشکلات جهانی شدن می گوید: رشد اقتصادی بعدی، باید مایحتاج را با احتساب رشد تقاضای درونی تضمین نماید.

سیاست رهبر چین بر بالابردن سطح زندگی مردم استوار است. در این ارتباط ایده انتقال ۴۰۰میلیون نفر از ده به شهر ایجاد گردید. معرفی تکنولوژی جدید در کشاورزی باعث کاهش یافتن تعداد کشاورزان گردید. رشد تولید دستان کارگری جدیدی احتیاج دارد. بدیهی است که تقاضای مردم شهر بیشتر از روستاییان است. با احتساب به اینکه زیر ساخت اصلی در چین ایجاد شده است ، کشور می تواند تمامی نیروها را برای توسعه نیازها از بین ببرد.

روند طوفانی شهر سازی مشکلات اجتماعی بسیاری به وجود می آورد. آیا کشاورزان در نتیجه مدرنیزه شدن کشاورزی می توانند آزادانه کار پیداکنند؟ تعداد فرصت های شغلی در شهر ها تا چه اندازه سریع رشد می کند؟ آیا کشاورزان دیروز با هجوم خود به شهرها سیستم های بازنشستگی موجود و سیستم بیمه پزشکی را اجرا می کنند؟

آندری وینوگرادوف ، رئیس مرکز تحقیقات و پیش بینی های سیاسی دانشکده خاور نزیک آکادمی علوم روسیه مطمئن است : علاوه بر این حتی اگر دیدگاه اجتماعی ” رفتن به سمت اصلاح” باشد ، تضمین آهنگ گذشته رشد اقتصادی بعید به نظر می رسد.

ایده ای که چین می تواند منابع جدید رشد در نیاز های داخلی خود بیابد واقعی نیست. برای آنکه اگر چین آنقدر که آمریکا می خواهد تقاضا کند ، فاجعه اکولوژی پدیدار می گردد. بنابراین محدوده بازار داخلی چین محدود می شود و مردم چین در کل در فقر کامل به سر می برند. طی مدت کوتاهی این تعداد زیاد مردم نمی توانند پولدار شوند.

بدین ترتیب برنامه تغییر مدل توسعه اقتصادی متوقف می گردد. حل آن راحت نیست، برای آنکه دگرگونی مدل اقتصادی ارتباط تنگاتنگی با نیازهای رفرم های سیاسی دارد. براساس این مشکل در چین مباحثات شدیدی صورت می گیرد و فعلا دستاوردی نداشته است.

__________________

منبع: صدای روسیه

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%aa%d8%ba%db%8c%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%85%d8%af%d9%84-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.