تصمیمات غیر کارشناسی اقتصادی دولت ادامه دارد

تصمیمات غیر کارشناسی اقتصادی دولت ادامه دارد

 

در حالی که گرانی همچنان مهمان سفره های مردم است، دولت در تصمیم گیری برای اقتصاد کشور سرگردان است. یک روز واردات ۷۷ کالای اساسی ممنوع می شود و لپتاب و لوازم خانگی و صابون! کالای لوکس محسوب می شوند و روز بعد واردات همه این ها آزاد می شود.

یک روز خودروهای لوکس با ارز دولتی مجال حضور در بازار را می یابند و روز بعد همه چیز تکذیب می شود و بازار واردات تلفن همراه تعطیل می شود!یک روز وزیر اقتصاد از تک نرخی شدن نرخ ارز و حذف ارز مرجع طی ماه‌های آتی خبر می دهد و روز بعد رئیس کل بانک مرکزی اعلام می کند که نرخ ارز مرجع تغییر نخواهد کرد و به قوت خود باقی است! و بنا بر این سیستم اداره اقتصادی کشور بعید نیست که به زودی شاهد صدور بخشنامه های ساعتی باشیم که در هر ساعت یک تصمیم را لغو و تصمیم دیگری را جایگزین آن می کنند.

حال وقتی همه این ها در کنار تورم فزاینده، تعطیلی کارگاه های تولیدی و بیکاری هزاران کارگر قرار می گیرد پیچیدگی اوضاع کشور بیش از پیش نمود پیدا می کند.
وضعیت فوق هر روز دغدغه‌ای تازه را برای تجار و بازرگانان ایجاد کرده و به تبع فشار آن را بر مردم وارد می‌شود چرا که وارد کننده و تولید کننده نمی تواند پیش بینی درستی از وضعیت یک ماه آینده خود داشته باشد و نتیجه این امر در اقتصاد مساوی است با توقف تولید و کاهش فروش.

در جدید ترین تصمیم لحظه ای، در حالی که دو روز پیش از سوی معاون امور گمرکی ایران به کلیه گمرک‌های اجرایی کشور برای اجرا ابلاغ شدکه ترخیص کلیه کالاهای وارداتی دیگر با ارز آزاد امکان‌پذیر نیست! اما این خبر تنها ۴۸ ساعت بعد به نوعی تکذیب شد و اعلام شد که واردات کالاها با هر نوع ارزی، چه آزاد باشد چه مبادلاتی و چه مرجع، آزاد است.

ماجرا از این قرار بود که چند روز پیش اعلام شد، واردات کالاها با ارز آزاد به دلیل دامن‌زدن به نوسانات قیمتی ممنوع است اما روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی آب پاکی را روی دست مسئولین و واردکنندگان ریخت و گفت که واردات با ارز آزاد ممنوع نیست.

محمود بهمنی با اشاره به اینکه واردات و ترخیص کالا از گمرک با ارز آزاد ممنوع نیست، گفت: فقط باید منشأ ارز از سوی ترخیص‌کننده و صاحب کالا مشخص و اعلام شود.

آقای رئیس کل اظهار داشت: صحبت‌های روزهای اخیر از قول برخی مقامات و سازمان‌ها که براساس آن اعلام شده بود ترخیص کالاهای گمرکی با ارز آزاد ممنوع است، صحت ندارد و واردات کالا با ارز آزاد ممنوعیتی ندارد.

او همچنین گفت: نکته مهم در این میان این است که فقط باید منشأ ارز از سوی ترخیص‌کننده و صاحب کالا مشخص و اعلام شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی اما تنها فردی نبود که از آزادی واردات با ارز آزاد سخن گفت: زیرا حمید صافدل معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با تایید این موضوع از رفع ممنوعیت واردات با ارز آزاد سخن به میان آورد.

از سوی دیگر با اینکه در ابلاغیه‌های هفته گذشته گمرک جمهوری اسلامی ایران به نوعی ذکر شده بود که واردات کالاها با ارز آزاد ممنوع است اما این نهاد هم دیروز حرفش را تغییر داد و با دیگر مسئولان یک‌صدا شد. دیروز گمرک اعلام کرد: واردات کالا همچون گذشته با ارز آزاد ممنوع نیست و واردکننده باید برای شفافیت، منشا ارز خود را اعلام کند.تا به این ترتیب لغو این تصمیم جدید از سوی اقتصادی های دولت قطعی شود.

هر چند که اتخاذ این تصمیم در همان ابتدا مورد انتقاد بخش خصوصی واقع شد و ایرادات اساسی به آن وارد بود اما تصمیم گیری های مقطعی در امور کلان اقتصادی نه تنها برای اقتصاد آفت زده این روزهای کشور دردسر ساز است و تجار و تولید کنندگان را سردرگم می کند بلکه بی اعتمادی نسبت به دولت مردان را در جامعه شدید تر می کند و باعث می شود مردم به هیچ یک از وعده های دولت اطمینان نکنند.

نکته قابل توجه اینجاست که در این آشفته بازار اقتصادی ، معلوم نیست به راستی چه کسی و کدام نهاد برای اقتصاد کشور تصمیم گیری می کند و چرا دولتی ها در برنامه ریزی و تصمیم گیرزی های اقتصادی یک دست نیستند؟

آیا چیزی به نام شورای هماهنگی اقتصادی در دولت وجود ندارد که وزارت صنعت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را با هم هماهنگ کند و باعث شود تصمیم گیری های اقتصادی در فضایی مشورتی و کارشناسی شده اتخاذ شود تا شاهد چنین وقایعی در اقتصاد کشور نبود؟

_________________________
منبع: حرا

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%aa%d8%b5%d9%85%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d8%ba%db%8c%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a7%d8%af%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.