تاثیر بحران خاورمیانه بر قیمت جهانی طلا و نفت و بازارها

بهای نفت نیویورک افزایش یافت 

دیوید بوکهاوت از تحلیلگران بازار نفت اعلام کرد :« قیمت های نفت که در معاملات الکترونیکی پیش از آغاز به کار بازار افزایش یافته بود با شروع بازار به سبب نگرانی های مربوط به احتمال عرضه نفت در خاورمیانه به افزایش خود شتاب بخشید.»

در واقع در ششمین روز تهاجم اسرائیل به غزه ، خشونت ها با وجود گفتگوهای فشرده برای دستیابی به آتش بس ، خشونت ها شدت می یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نیویورک، اندی لیپو دیگر تحلیلگر بازار اعلام کرد:« نگرانی بازار این است که تنش ها در منطقه گسترش یابد و این مسئله موجب اختلال در عرضه نفت شود.»

وی افزود:« در واقع در صورتی که خشونت های بین اسرائیلی ها و فلسطینیان موجب تشدید در تنش بین اسرائیل و مصر شود ، این مسئله می تواند دیگر کشورهای اتحادیه عرب را وارد مناقشه کند و این مسئله دست اندر کاران بازار را نگران کرده است.»

حدود بیست درصد از نفت وارداتی آمریکا از خاورمیانه تامین می شود، عربستان سعودی و عراق نخستین تامین کنندگان نفت این کشور هستند و پس از آن کویت قرار دارد.

کارشناسان بخش نفتی اعلام کردند:« سرمایه گذاران از آن مسئله بیش از پیش نگران هستند که کشورهای تولید کننده نفت خام به نوبه خود وارد مناقشه اسرائیل و فلسطینیان شوند و همچنین اینکه یک دیپلمات عراقی جمعه احتمال توقف صادرات نفت کشورهای عربی را برای وارد کردن فشار به کشورهای حامی اسرائیل را توصیه کرد که این مسئله موجب تشدید نگرانی ها می شود.»

بحران خاورمیانه بهای طلا را ثابت نگه داشت.

تنشها و درگیریها در خاورمیانه و افزایش ارزش دلار در پی کاهش رتبه اعتباری فرانسه توسط موسسه مودیز موجب شد اونس جهانی طلا امروز سه شنبه با تغییر جزئی در محدوده ۱۷۳۳ دلار ثابت باقی مانده است.

موسسه مودیز روز گذشته با اشاره به نا اطمینانی ها نسبت به چشم انداز مالی و اقتصاد ضعیف در اسپانیا، رتبه اعتباری این کشور را از Aa1به Aaaکاهش داد.
براساس این گزارش، تازه ترین گزارشها حاکی از این امر می باشد که شاخص مسکن آمریکا در ماه اکتبر و همچنین مجوز ساختمان سازی این کشور در ماه نوامبر با افزایش مواجه شده است.
این گزارش می افزاید، روز گذشته کشور یونان قوانینی را تصویب کرد که براساس آن درآمد حاصل از خصوصی سازی را صرف بدهی این کشور خواهد نمود.
بانک مرکزی ژاپن اعلام کرده است اجرای سیاستهای انبساطی پولی بیشتر را بدون تغییر حفظ خواهد کرد.


اونس جهانی طلا امروز سه شنبه با تغییر جزئی در محدوده ۱۷۳۳ دلار و هر اونس طلای آمریکا با کاهش ۰٫۲درصدی در سطح ۱۷۳۱ دلار و ۸۰ سنت داد و ستد شده است.
گفتنی است، اخیرا تنشها و درگیریهای موجود در خاورمیانه تاثیر بسزایی روی تقاضای جهانی طلا گذاشته است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%ae%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b7%d9%84/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.