بررسی فرمول جدید قیمت گذاری برای طلا (+ پنج فرمول محاسباتی)

کاهش قیمت طلا شاید وقتی دیگر
روز گذشته خبری مبنی بر نرخ گذاری جدید طلا و سکه منتشر شد که کمتر از ۲۴ ساعت این خبر از سوی بانک مرکزی تکذیب شد. در نرخ گذاری جدید قرار بود تا به جای استفاده از دلار آزاد از ارز مبادلاتی استفاده شود. خبر فوق با نظرات مختلفی از سوی فروشندگان، تولیدکنندگان و رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران روبرو شد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با استقبال از نرخ گذاری جدید گفت:‌ این نرخ گذاری با استقبال مردم، اتحادیه و طلافروشان مواجه می شود. دلیل این استقبال رونق کسب و کار و بالا رفتن قدرت خرید مردم است که با این نرخ گذاری طلای ۱۸ عیار در حدود گرمی ۹۷ هزار تومان و سکه تمام ۹۷۰ هزار تومان معامله خواهد شد.

شیوه قیمت‌گذاری در این حالت همانند فرمول‌های قبل است. با این تفاوت که به جای دلار با نرخ آزاد دلار مبادله‌ای گنجانده شده و قیمت جدید به دست می‌آید.

در این باره یکی از فروشندگان عمده طلا در بازار تهران نیز عنوان کرد: با نرخ گذاری جدید، قیمت طلا پایین خواهد آمد اما این موضوع برای فروشنده تفاوت چندانی نمی‌کند زیرا ممکن است تنها برای یک روز دچار ضرر و زیان شود.

وی تصریح کرد: البته این ضرر و زیان به دلیل این است که فروشندگان باید طلای خریداری شده با نرخ دلار آزاد را با نرخ مبادلاتی به فروش برسانند ولی چون آنان عمده فروش هستند لذا روزانه طلا خرید و فروش می‌کنند و یک روز به طور مثال که ۱۰ کیلوگرم طلا را به فروش می رسانند فردای آن روز نیز ۱۰ کیلوگرم طلا با نرخ مبادلاتی خریداری می کنند.

او همچنین گفت: برای طلافروش عمده و طلاساز مهم مقدار طلای خریداری شده در روز است که باید با روز قبل برابری کند.

این طلافروش گفت: در حال حاضر بازار بسیار راکد است و آنچنان معامله‌ای صورت نمی گیرد و اگر طلاساز و طلافروش سرمایه خود را به پول تبدیل کنند و در بانک نگهداری کنند درآمدزایی بیشتری برایشان به همراه دارد.

به عقیده یک طلافروش دیگر در سطح شهر تهران این طرح تنها جوابگوی دو و سه هفته است و هیچ چیز در بازار قابل پیش بینی نیست.

وی ادامه داد: تا زمانی که این طرح اجرا نشود نمی توان نظری دارد. در یک هفته گذشته بازار نوسان زیادی را تجربه کرده است.

اما به فاصله کمتر از چند ساعت، بانک مرکزی نرخ‌گذاری جدید طلا بر اساس ارز مبادله‌ای را رد و اعلام کرد که نرخ ارز مبادله‌ای برای کالاهایی موضوعیت دارد که آن‌ها ارز مبادله‌ای گرفته باشند در حالی که این نوع ارز به طلا تعلق نمی‌گیرد.

وضعیت نرخ‌گذاری برای طلا در حالی است که در چند روز گذشته سایت‌ها و سیستم پیام رسان اعلام نرخ غیر فعال شده اند که این روال طبق گفته فعالان بازار، طلافروشان و خریداران طلا را برای تعیین نرخ طلا با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر طلافروشان با رصد لحظه به لحظه سایت‌های جهانی اونس طلا و بازار آزاد دلار، قیمتی برای لحظه فروش خود به دست می‌آورند که این فرمول از اونس جهانی و قیمت دلار آزاد به روش زیر به دست می‌آید:

۸.۹۹۹/(قیمت یک اونس طلا ضرب در قیمت دلار به ریال) = قیمت یک مثقال طلای ۱۸ عیار

قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار نیز از تقسیم نتیجه فوق بر عدد ۴.۳۳۳۱۸ به دست می‌آید.

 

همچنین  در این خصوص اتحادیه کشوری طلا و جواهر در نامه‌ای به روسای اتحادیه طلا و جواهر در استانهای کشور خبر تصمیم ویژه مبنی بر تغییر نحوه قیمت‌گذاری طلا و سکه را اعلام کرده است که بر اساس آن مقرر شده است قیمت‌گذاری طلا و سکه که تاکنون برمبنای ارز آزاد بود، از این پس بر مبنای ارز مبادلاتی باشد.

 

برهمین اساس، شهروندان به راحتی می توانند نرخ طلا و سکه را به دست آورند. از فرمول ذیل می‌توان نرخ جدید سکه تمام بهار آزادی را محاسبه کرد.

 

فرمول ۱: بدست آوردن مظنه طلای ایران ۱۷ (۷۰۵) عیار از طریق انس جهانی
۹٫۵۷۴۲  ÷ (قیمت یک دلارمبادلاتی× قیمت یک انس طلا) = مظنه طلای ایران

فرمول ۲: بدست آوردن قیمت سکه تمام از طریق انس جهانی
۴٫۲۴۹۲۷  ÷ (قیمت یک دلارمبادلاتی× قیمت یک انس طلا) = قیمت یک عدد سکه تمام

فرمول ۳: برای بدست آوردن یک مثقال طلای ۱۸ (۷۵۰) عیار از انس جهانی
۸٫۹۹۹ ÷  (قیمت یک دلارمبادلاتی× قیمت یک انس طلا) = قیمت یک مثقال طلای ۱۸ (۷۵۰) عیار

فرمول ۴ : قیمت یک گرم طلا با هر عیاری از روی مظنه بازار ۱۷ (۷۵۰) عیار
(۷۰۵×۴٫۶۰۸ ) ÷ (× Au  مظنه) = قیمت یک گرم طلا با عیار Au

__________
منبع: ایسنا 

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b9%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%85%d9%88%d9%84-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.