افزایش کیوی و پرتقال به قیمت نابودی شالیزارهای برنج شمال

به جای برنج، کیوی و پرتقال بخورید!

به جای برنج، کیوی و پرتقال بخوریم!

نکته ماجرا را افرادی به خوبی حس می کنند و می فهمند که چند سال قبل به شهرهای شمالی کشور سفر کرده باشند و امسال نیز به همان نقاط رفته باشند. نکته تاسف برانگیزی که مسافران با آن مواجه می شوند، تبدیل شالیزارهای برنج به ویلا و باغ مرکبات است.

این روزها در هر کوچه و خیابان، وانت هایی را می بینیم که بار پرتقال و نارنگی دارند و با قیمت هایی ارزان به مشتری عرضه می کنند. همین وضعیت در مغازه های میوه فروشی هم دیده می شود و این دو محصول مرکبات به وفور و با قیمت هایی خوب عرضه می شود.

صدا و سیما هم در گزارشهایی که هر از گاهی در این شبها پخش می کند و در گفت و گوهایی که از باغداران می گیرد بر این نکته انگشت می گذارد که تولید مرکبات در کشور بسیار خوب و رو به رشد است که در این زمینه هم باید شاکر بود.

اما در این میان نکته ای وجود دارد که جای تامل برای برنامه ریزان دارد و نباید مسائلی از این دست را به راحتی تحلیل کرد.

نکته ماجرا را افرادی به خوبی حس می کنند و می فهمند که چند سال قبل به شهرهای شمالی کشور سفر کرده باشند و امسال نیز به همان نقاط رفته باشند. نکته تاسف برانگیزی که مسافران با آن مواجه می شوند، تبدیل شالیزارهای برنج به ویلا و باغ مرکبات است.

با توجه به شیوه سنتی تولید محصول برنج و بالا بودن هزینه تولید، تولید برنج برای کشاورزان به صرفه نیست و بسیار تاسف برانگیز است که برخی از همین کشاورزان هم از برنج هندی در سفره خود استفاده می کنند!

از اینجاست که بسیاری از زمین داران و کشاورزان طی سالهای اخیر شالیزارهای خود را با گل و خاک پر کرده اند و تبدیل به باغات کیوی و پرتقال و نارنگی و نارنج کرده اند و پس از آن نیز به صورت باغ ویلا به مشتریان فروخته اند.

و اگر امروز تولید مرکبات کشور روند روبه رشد داشته است بسیاری اش محصول کاهش برنج ایرانی در سفره ایرانی هاست و طی چند سال آینده این فاجعه به شکل گسترده ای خود را نشان خواهد داد؛ زمانی که دیگر خبری از برنج ایرانی در بازار نیست و همه مجبور می شوند از برنج هندی استفاده کنند؛ برنجی که به قول انبارداران برنج در بازار، حتی موش ها هم به خاطر آرسنیک بالای آن حاضر نیستند در این انبارها رفت و آمد کنند.

به همین خاطر ای کاش در کنار اعلام آمار افزایش تولید مرکبات در کشور آماری هم از تولید برنج ارائه می شد تا بتوان واقع بینانه تر با این موضوع برخورد کرد.

تولید محصولات کشاورزی و باغی در کشور با توجه به تغییر مداوم کشت نیازمند برنامه ریزی منسجم و همه جانبه نگری است که به نظر می رسد طی سالهای اخیر توجه جدی به این موضوع نمی شود که نمونه دیگر آن را می توان در وابستگی مجدد کشور به واردات گندم دید؛ محصولی که چند سال قبل برایش جشن خودکفایی گرفتیم و امروز غم وارداتش را می خوریم.

____________
منبع: افکار نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%da%a9%db%8c%d9%88%db%8c-%d9%88-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d8%a8%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d9%84/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.