افزایش قیمت مسکن مهر ارزش افزوده یا تورم!

علی نیکزاد در حالی با افتخار از افزایش قیمت مسکن مهر خوشحال است که تورم کمر شکن مسکن ، اشک مردم را درآورده است

” خدا را شاکریم که این خانه‌ها انقدر ارزش افزوده داشته است که مردم به فکر خرید و فروش آن‌ هستند.” این جمله ایست که علی نیکزاد در حاشیه رونمایی از هشت طرح شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران گفت. جمله ای که به نظر می رسد اما و اگرهای زیادی با خود به همراه داشته باشد.

علی نیکزاد در حالی با افتخار از افزایش ارزش افزوده مسکن مهر می گوید که  وزیر محترم مفهوم ارزش افزوده را با تورم اشتباه گرفته است.

قبل از هر چیز بهتر است با مثالی مفهوم ارزش افزوده را بیان کنیم. به طور مثال در تولید نان، نان ابتدا گندم بوده، سپس تبدیل به آرد شده سپس خمیر  و نهایتاً در تنور پخته و نان می شود. قیمت گندم موجود در هر قرص نان تا قیمت نانی که فروش رفته  در این مراحل به تدریج افزایش یافته  که این افزایش حاصل زحمت تولیدکنندگان مختلف در مراحل مختلف تولید گندم تا فروش نان بوده است. به این ارزش اضافی ایجاد شده ناشی از کار روی مواد اولیه تولید ، از دانه گندم تا نان، «ارزش افزوده» گفته می شود.

در این شرایط اگر قیمت نان به علت تورم و افزایش قیمت مواد اولیه ، افزایش یابد ، به این افزایش قیمت تورم می گویند ، نه ارزش افزوده ایجاد شده! به این ترتیب  با توجه به تورم بالا و افزایش روزانه قیمتها در شرایط فعلی اقتصاد، هر افزایش قیمتی را نمی توان  ارزش افزوده دانست.

افزایش قیمت مسکن مهر ناشی از تورم است

افزایش قیمت مسکن مهر حاصل تورم است یا بهتر بگوییم خود تورم است و نه ارزش افزوده! در شرایطی که تمام کالاها با افزایش قیمت روبرو بوده ، مسکن مهر نیز از تورم در امان نمانده است! به طور قطع در اقتصادی که آدامس، لبنیات ، خودرو ، پوشاک  و حتی آب معدنی اش تحت عامل تورم رشد قیمت داشته است، نمی توان  افزایش قیمت مسکن مهر را ناشی از ارزش افزوده  دانست! این در شرایطی است که هدف مسکن مهر، ثبات و حتی کاهش قیمت مسکن بود.

البته پیش از این  نیکزاد ، به ثابت نگه داشتن قیمت مهر در شرایط گرانی دلار افتخار می کرد و گفته بود: باوجود برخی نابسامانی‌های اقتصادی که ناشی از فزار و فرود قیمت دلار بود توانستیم قیمت مسکن مهر را ثابت نگه داریم و قیمت هر متر مسکن مهر در کشور همان ۳۰۰ هزار تومان است.

________________
منبع: افکار نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%86-%d9%85%d9%87%d8%b1-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%b4-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d9%88%d8%af%d9%87-%db%8c%d8%a7-%d8%aa%d9%88%d8%b1/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.