افت رشد اقتصادی ایران بیشتر از رقمی است که پیش بینی می شد

صندوق بین المللی پول: افت رشد اقتصادی ایران بیشتر از رقمی است که پیش بینی می شد.

مسعود احمد ، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، طی مصاحبه ای در دوبی گفته است که ارزیابی جدید این نهاد بین المللی نشان دهنده اندکی انقباض (رشد منفی) در اقتصاد ایران در سال جاری میلادی، همراه با افزایش فشار تورمی است.

وی رقم مشخصی درباره میزان افت رشد اقتصادی ایران و نرخ تورم ارائه نکرد.

احمد، عامل افت بیشتر رشد اقتصادی ایران در ارزیابیهای جدید را کاهش حجم فروش نفت خام ایران بخاطر محدودیتهای اعمال شده بر صادرات نفت ایران، همچنین تاثیرات جانبی این موضوع بر دیگر بخشهای اقتصادی ایران عنوان کرده است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، صادرات نفت ایران از دو میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه در روز طی سال گذشته میلادی به یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه سقوط کرده است.

احمد می گوید که کاهش درآمدها در بخشهای دیگر اقتصاد ایران، از جمله بخش کشاورزی نیز مشهود است.

وی می گوید که اقتصاد ایران متنوع است و سهم صادرات نفت در اقتصاد ایران به بزرگی دیگر صادرکنندگان نفت نیست.

خبرگزاری فرانسه می نویسد که سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی ایران ۱۰ درصد، سهم صنعت به همراه نفت در حدود ۴۰ درصد و سهم خدمات حدودا ۵۰ درصد از اقتصاد ایران است.

احمد همچنین گفته است که انتظار نمی رود که ارزش واحد پول ایران با توجه به انقباضی تر شدن اقتصاد این کشور با سرعت کاهش یابد، اما بگفته وی، این پیش بینیها قبل از سقوط چشمگیر ارزش ریال و افزایش بلاتکلیفی های مرتبط با آن انجام شده است و شرایط موجود به احتمال زیاد بر عملکرد اقتصادی ایران طی سال آینده میلادی تاثیر منفی بیشتری خواهد گذاشت.

آخرین گزارش صندوق بین المللی پول درباره اقتصاد ایران که ماه گذشته منتشر شد، برای سال ۲۰۱۲ رشد منفی  ۰.۹ درصدی و برای سال آینده میلادی رشد اقتصادی مثبت ۰.۸ درصدی را پیش بینی کرده بود.

رشد اقتصادی ایران در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بنا بر گزارش این نهاد معتبر جهانی به ترتیب ۵.۹ درصد و ۲ درصد بوده است.

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%8a%d8%b4%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-%d8%b1%d9%82%d9%85%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.