اظهارات نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص بازار ارز

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متأسفانه بانک مرکزی همچنان مدیریت ارز را رها کرده است در صورتی که نمایندگان مجلس بارها از بانک مرکزی خواسته‌اند تا برنامه‌های خود را برای مدیریت بازار ارز به مجلس اعلام کند.
محمدرضا پورابراهیمی  در رابطه با افزایش نرخ ارز در بازار در روزهای اخیر گفت: این افزایش ناشی از فضای روانی و فقدان نگاه کارشناسی است.وی با تأکید بر این که قیمت فعلی ارز متناسب با واقعیت‌های اقتصادی کشور نیست، تصریح کرد: غیرواقعی و غیرکارشناسی بودن وضعیت ارز در کشور باعث می شود که تا اظهار نظری انجام می گیرد، فضای روانی حاکم بر بازار دچار تلاطم شود و قیمت‌ها بدون دلیل افزایش یابد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: متأسفانه بانک مرکزی همچنان مدیریت بازار ارز را رها کرده است در صورتی که نمایندگان مجلس بارها از بانک مرکزی خواسته اند تا برنامه های خود را برای مدیریت ارز به مجلس اعلام کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بارها از دولت و بانک مرکزی خواسته شده است تا مبنایی برای تعیین نرخ ارز اعلام کنند تا محاسبات و ارزیابی ها بر اساس آن انجام گیرد، اظهار داشت: متأسفانه با وجود پیگیری‌ها و درخواست‌های مکرر نمایندگان مجلس، هنوز هیچ مبنا و چارچوب مشخصی به پارلمان ارائه نشده است.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه باید هرچه سریع تر چارچوب مشخصی میان مجلس و دولت برای تعیین نرخ ارز تعیین شود تا مجلس بتواند بر اساس آن، پیگیری‌های خود را انجام دهد، گفت: در حال حاضر وضعیتی که در اقتصاد داریم ، واقعی نیست درحالی که کشور از پتانسیل‌های متعددی برخوردار است.

پورابراهیمی بر ضرورت مدیریت متمرکز ارز از سوی بانک مرکزی تأکید کرد و در پاسخ به این پرسش که برای بازگشت قیمت ارز به ثبات نسبی چند روز گذشته چه اقدامی باید انجام شود؟ اظهار داشت: بانک مرکزی باید با مدیریت عرضه به عنوان یکی از راهکارهای کوتاه مدت، شرایط فعلی را مدیریت کند اما آنچه در درازمدت مانع از تکرار و بروز این نوسانات می شود، استفاده از راهکارهای بلند مدت برای مدیریت منابع است.

وی، مدیریت تقاضا را اقدامی موثر و بلندمدت برای رفع نوسانات نرخ ارز دانست و تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از نیازهای مطرح در کشور غیرواقعی هستند و برای بسیاری از کالاهای غیرضرور، ارز هزینه می شود در حالی که در بسیاری از مواقع این نیازها قابل کنترل، مدیریت و حتی قابل به تعویق انداختن هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور نباید مطالبی را مطرح کنند که شائبه همسو نبودن دولت و مجلس به خصوص در میان دشمنان شکل بگیرد، یادآور شد: این ضرورت بارها از سوی مقام معظم رهبری و نمایندگان مطرح شده و کاملا مشهود است که مدیریت اقتصادی کشور نیازمند یک نگاه همدل و همراه است.

وی ادامه داد: خوشبختانه اتفاقات خوبی در مجلس رخ داده است که می تواند همکاری میان مجلس و دولت را افزایش دهد و فکر می کنم اگر این نگاه همچنان به دور از مواضع تقابل جویانه ادامه پیدا کند، ماه‌های باقی مانده نیز به خوبی سپری خواهد شد.

____________
منبع: خبرگزاری مهر

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a7%d8%b7%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%86%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d8%b1%d8%a6%db%8c%d8%b3-%da%a9%d9%85%db%8c%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%ac%d9%84/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.