اتخاذ تاکتیکی جدید برای جلوگیری از قاچاق سوخت

درحالی که در ماه‌های اخیر موضوع قاچاق سوخت به یکی از دغدغه‌های جدی مسئولان نفتی کشور تبدیل شده است، راهکارهای جدیدی برای جلوگیری از این پدیده در دستور کار قرار گرفته است.

در شرایطی که قیمت حامل های انرژی در داخل و خارج کشور از اختلاف بسیاری برخوردار است و وزیر نفت صراحتا اعلام کرده است که “کنترل و جلوگیری از قاچاق فرآورده نیازمند عزم همگانی است”، برنامه‌های جدیدی برای مقابله با قاچاق سوخت به خصوص در مناطق مرزی اجرایی می‌شود.

پیگیری خبرنگار ایسنا در این زمینه به این نتیجه رسید که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یکسان سازی فروش سوخت در نواحی مرزی کشور را در دستور کار قرار داده‌اند و بر اساس این مصوبه از این پس خودروهایی که قصد خروج از مرز دارند باید نسبت به حجم سوخت درون باک خود فرم خود اظهاری را پر کنند.

این درحالی است که پیش از این نحوه فروش سوخت در مرزهای کشور بسیار متفاوت بود به طوری که برخی از این روش‌ها مورد اعتراض کسانی قرار می‌گرفت که قصد خروج از مرز با خودروی خود را داشتند.

به طور مثال یک از روش‌هایی که مورد اعتراض قرار گرفت این بود که زمانی که خودرویی قصد خروج از مرز را داشت اگر حجم سوخت درون باک آن بیش از حد تعیین شده بود، سوخت اضافی از باک خارج و به انبارهای ذخیره‌سازی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی انتقال داده می‌شد. این در حالی بود که فرد بهای سوخت را پرداخته بود و در مقابل برداشت سوخت اضافی از باک خودرویش توسط بازرسان پولی دریافت نمی‌کرد.

بر همین اساس با تلاش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران فروش سوخت در نواحی مرزی کشور یکسان شده و قرار است به عنوان آخرین اقدام از این مصوبه، طرح خود اظهاری سوخت درون باک خودروهایی که از مرز خارج می‌شوند در جهت یکنواخت کردن فروش سوخت در مناطق مرزی انجام شود.

طرح خود اظهاری سوخت درون باک خودرو در حال نهایی شدن است و در صورت تصویب به نهادهای مرتبط ابلاغ می‌شود. این طرح علاوه بر یک‌نواخت کردن نحوه فروش سوخت از قاچاق فرآورده‌های نفتی نیز جلوگیری می‌کند.

۳لیتر گازوییل ارزانتر از یک لیتر آب معدنی!

درحالی که وزارت نفت از عزم جدی برای مقابله با قاچاق سوخت خبر داده است، وزیر نفت معتقد است کنترل و جلوگیری از قاچاق فرآورده‌های نفتی در کشور نیازمند عزم جدی و همگانی بوده و در این میان نقش وزارت نفت و کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

رستم قاسمی با اشاره به این که سوخت در ایران جزو ارزان ترین کالاها به شمار می رود، گفته است: در حال حاضر قیمت یک لیتر آب معدنی معادل سه لیتر گازوییل است که با توجه به قیمت سوخت در سایر کشورهای منطقه و دنیا سوخت در ایران بسیار ارزان بوده و به همین دلیل متاسفانه پدیده قاچاق سوخت از کشور وجود دارد.

قاسمی تاکید کرد: در فصل زمستان شرایط سختی به لحاظ سوخت رسانی در کشور از جمله گازرسانی به نیروگاه ها وجود دارد که این امر مسئولیت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی را برای تامین سوخت نیروگاهی کشور سنگین تر می کند.

_______________
منبع: ایسنا

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a7%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%b0-%d8%aa%d8%a7%da%a9%d8%aa%db%8c%da%a9%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%82%d8%a7%da%86/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.