آیا افزایش های اخیر بازار حق خودروسازان است؟

آیا گرانی خودروهای تولید داخلی به دلیل خودخواهی خودروسازان در برداشت سود بیشتر از محصولات تولیدی خود است؟ چرا خودروهای کشور افزایش قیمتی اینچنین را به بازار متحمل می کنند؟ وآیا این افزایش ها حق خودروسازان است؟

 اصولاً خودرو از جمله کالاهای لوکس بازار به شمار می آید که بواسطه مورد استفاده قرار گرفتن این کالا بصورت عمومی و خصوصی همواره جزء خدمات و تولیداتی محسوب می شود که افکار عمومی جهت تطابق نیاز خود با کالاهای عرضه شده پیگیر قیمت و کیفیت این تولیدات هستند.

اما طی چند ماه گذشته افزایش قیمت خودروهای کشور مورد انتقاد بسیاری از مشتریان خودرو قرار گرفته است و منتقدان این افزایش ها را به دلیل ضعف خودروسازان در ثبات قیمتی این محصول می دانند.

عده ای عدم تدوین استراتژی های آینده نگر در صنعت خودرو را مهمترین دلیل عدم توانائی تثبیت در قیمت و همچنین عدم افزایش چشمگیر کیفیت می دانند و البته در مقابل نیز برخی از مفسران این ضعف ها را ناشی از عدم خصوصی سازی ودخالت های دولتی و انتصابات غیر صنعتی در این صنعت می دانند.

با نگاه جزئی به اتفاقات گذشته در مساله تولید می توان دریافت خودروسازان با وجود پیشرفت های اخیر در تولید ملی محصولات خواه نا خواه همچنان نیازمند واردات موادی هستند که به دلیل شرایط جغرافیائی و عدم وجود این مواد با ساختار زیست محیطی کشور باید از طریق واردات تامین شود.

در خودرو کم نیست تعداد قطعاتی که به دلایل گفته شده نیازمند واردات هستند و حتی اگر کوچکترین وقفه ای در زنجیره تولید قطعات مورد استفاده در یک خودرو رخ بدهد به دلیل مباحث ایمنی ، سازندگان آن از تولید خودروی حتی بدون یک پیچ هم امتناء می کنند و باتوجه به نوسانات ارز می توان به مشکلات دراین بخش پی برد.

علاوه بر این مواد مورد نیازی که در داخل کشور نیز تامین می شود، هرکدام به نوبه خود با افزایش بالای  ۱۰۰درصد و در مواردی حتی با افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت عرضه به خودروسازان مواجه شدند و باید در نظر داشت که هر قطعه خودرو، اعم ازقطعات کاملاً داخلی مانند فولاد و چه قطعات نیازمند واردات ،با افزایش قیمت در عرضه به خوردوسازان موجب افزایش قیمت تمام شده خودروی خروجی از خط تولید می شوند.

علاوه بر این نواسانات ارزی که در مدت اخیر بوجود آمده باعث سردرگمی و عدم اطمینان خودروسازان و اصولاً اقتصاد دانان در پیش بینی بازار و همچنین برنامه های هر ساختار اقتصادی در کشورشده است.

اما در این آشفته بازار صنعت خودرو دلالان و واردکنندگان خودرو، زیبا ترین روزهای خود را پشت سر می گذارند چرا که رکود در صنعت و عدم برخورد و یا تصمیم گیری بجا در ساماندهی بازار خودرو باعث ایجاد بازار پر رونق در بین دلالان خودرو شده اند.

افرادی که با اطلاع از زمان پیش فروش و فروش خودرو با هجوم به نمایندگی ها وخرید تعداد بسیار زیادی از هر خودرو، می توان گفت حاشیه سود خود را از خودروسازان نیز بیشتر می بینند و در صورت عدم رسیدگی به این صنعت، دلالان به واردکنندگان خودروهای لوکس مبدل شده و در این صورت هر دو طرف خودروسازان و تولید کنندگان با ضررهای هنگفتی مواجه خواهند شد.

___________

منبع: جام نیوز

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a2%d9%8a%d8%a7-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d9%8a%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%ae%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%ad%d9%82-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.