آخرین اخبار بازار طلا

بانک مرکزی در اظهارنظری رسمی هر گونه قیمت‌گذاری در بازار سکه را رد کرد
این اظهارنظر به‌دنبال بروز شایعاتی مبنی‌بر قیمت‌گذاری سکه بر اساس نرخ مبادله‌ای صورت گرفت؛ بانک مرکزی با رد این شایعات، بازار را تعیین‌کننده قیمت طلا دانست. پیمان قربانی، مدیر اداره بررسی‌های بانک مرکزی در واکنش به این اخبار گفت: قیمت سکه و طلا باید بر اساس نرخ ارز و بهای اونس جهانی تعیین شود و جهت‌گیری بانک مرکزی به عنوان نهاد مسوول در بازار بر حبابی نشدن قیمت‌ها است.

بانک مرکزی در کنار رد خبر، دلایل مخالفت خود را نیز بیان کرده است. بنابر اعلام این بانک، قیمت طلا به تبعیت از ارز کاهش می‌یابد؛ بنابراین تا زمانی که این مسیر تحقق نیافته، تعیین قیمت سکه و طلا براساس ارز مبادله‌ای منجر به خروج طلا از کشور می‌شود. ریشه شایعه تغییر فرمول قیمت‌گذاری سکه به اشتباه در تشخیص گروه کالایی طلا باز می‌گردد. پس از آنکه گروه کالایی هشتم مشمول دریافت ارز مبادله‌ای شد برخی با تصور آنکه طلا کماکان در این گروه کالایی قرار دارد، چنین احتمالی را مطرح کردند. این در حالی است که در آخرین بازنگری گروه‌های کالایی طلا به اولویت نهم کالایی تغییر مکان داد؛ بنابراین مشمول دریافت ارز مبادله‌ای نمی‌شود.

برخورد با دلالان شبانه در بازار
واکنش بانک مرکزی به تغییر فرمول قیمت‌گذاری سکه: در بازار دخالت نمی‌کنیم
در تازه‌ترین تغییرات اولویت‌های کالایی واردات شمش طلا از اولویت هشت به اولویت ۹ انتقال یافت. بر این اساس آنهایی که تصور می‌کردند می‌توانند با نرخ مبادله‌ای در قالب اولویت هشت طلا وارد کنند، با مانع مواجه شدند. پیش از این برخی سایت‌های خبری و فعالان حوزه طلا با این تصور که واردات شمش طلا به‌دلیل قرار گرفتن در اولویت هشت می‌تواند با نرخ مبادله‌ای انجام شود خبر از قیمت‌گذاری سکه با نرخ مبادله‌ای داده بودند، اما این خبر به سرعت با واکنش مقامات بانک مرکزی مواجه شد. همان طور که در لید گزارش صفحه اول دنیای اقتصاد نیز انعکاس یافت مسوولان بانک مرکزی این خبر را به شدت تکذیب کردند.

آغاز ماجرا
غروب روز شنبه رییس اتحادیه کشوری و رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌و‌گوهایی با بیان اینکه قیمت سکه و طلا قرار است با نرخ مبادله‌ای محاسبه شود خبر از کاهش قیمت سکه به‌دنبال تغییر نحوه محاسبه آن دادند. این خبر دیروز نیز تاثیر ویژه‌ای بر قیمت‌های اول وقت بازار داشت، به طوری که قیمت دلار در کف بازار تا ۳۱۲۰ تومان هم افت داشت، اما در کمتر از ۲ ساعت این قیمت بلافاصله با افزایش دوباره مواجه شد و تا ساعت ۱۴ به ۳۲۴۰ تومان رسید که عملا نوسان ۱۲۰ تومانی را صرفا به همین دلیل به ثبت رساند.

در بازار دیروز قیمت سکه نیز تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افت داشت که دوباره با ۳۵ هزار تومان افزایش روبه‌رو شد.
در صورتی که قیمت سکه با نرخ اونس جهانی را با قیمت ارز مبادله‌ای روز گذشته ۲۴۵۸ تومان محاسبه کنیم نرخ سکه به حدود ۹۵۸ هزار تومان می‌رسد که با نرخ بازار نزدیک به ۲۷۷ هزار تومان فاصله دارد. این رویه قطعا می‌توانست قیمت‌ها را در بازار بشکند، اما در مقابل دارایی‌های بانک مرکزی و قیمت طلا در این بانک نیز با افت مواجه می‌شد و راه قاچاق هموارتر می‌شد. همچنین در صورت کاهش شدید قیمت، تقاضایی دو چندان وارد بازار می‌شد، از این رو این اتفاق مورد تایید قرار نگرفت.

تا قبل از نوسانی شدن قیمت ارز امکان استفاده از ارز مرجع برای واردات طلا فراهم بود. برخی از موسسات نیز از این فرصت طی سال‌های قبل استفاده کرده‌اند، اما شرایط فعلی حتی با نرخ مرکز مبادلات نیز برای این کار خسارت‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت. واردات با نرخ بازار آزاد البته صرفه چندانی در بازار ندارد؛ چراکه طلا در این روزها اگر مجالی برای حرکت پیدا کند قطعا تمایل بیشتری برای خروج دارد تا واردات.

قیمت‌گذاری طلا با ارز مبادله‌ای را تایید نمی‌کنیم
مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با تشریح دلایل مخالفت بانک مرکزی با تعیین قیمت طلا بر مبنای ارز مبادله‌ای گفت: تنها کالایی که از مرکز مبادلات ارز گرفته باید قیمت‌ آن مطابق نرخ مبادله‌ای باشد. پیمان قربانی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اقدام اتحادیه کشوری طلا و جواهر برای تعیین قیمت طلا و جواهر بر مبنای نرخ ارز مبادله‌ای اظهار کرد: این مساله مورد تایید بانک مرکزی نیست و معتقدیم قیمت طلا در بازار تعیین می‌شود و جهت‌گیری بانک مرکزی به عنوان نهاد مسوول در بازار طلا و ارز بر این است که قیمت در بازار سکه و طلا حباب نداشته باشد.
وی با بیان اینکه قیمت سکه و طلا باید بر اساس عوامل تعیین‌کننده آن مانند ارز و اونس جهانی باشد، افزود: بنابراین هر گاه قیمت ارز افزایش یابد قیمت سکه و طلا افزایش می‌یابد و هر گاه کاهش یابد، بازار روند کاهشی خواهد داشت.

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام نمی‌توانست گامی در جهت رسمیت بخشیدن به ارز مرکز مبادلات باشد، گفت: جهت‌گیری بانک مرکزی در اتاق مبادلات ارزی این است که این مرکز ارز کالاهای مشمول اولویت‌های تعیین شده را تامین کند و همواره مسوولان مربوطه تاکید کرده‌اند که عمق مرکز مبادلات باید افزایش یابد.

وی گفت: با افزایش سهم ارز مبادله‌ای، قیمت‌های بازار آزاد به تبعیت آن نرخ کاهش می‌یابد و در چنین شرایطی همگرایی بین نرخ مبادله‌ای و آزاد ایجاد شده و این هدف محقق خواهد شد زیرا قیمت طلا به تبعیت از ارز کاهش خواهد یافت؛ بنابراین راه تحقق این هدف از مسیر دیگری است.
مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: تا زمانی که این مسیر تحقق نیافته، کاهش قیمت سکه و طلا براساس ارز مبادله‌ای منجر به خروج طلا از کشور خواهد شد؛ با توجه به اینکه طلا و ارز کالاهای جانشین هستند، عده‌ای می‌توانند با خروج طلا از کشور، ارز وارد کرده و آن را در بازار آزاد بفروشند.

وی تصریح کرد: در نظام قیمت‌گذاری کشور، کالایی که ارز مبادله‌ای دریافت کرده باشد، باید قیمت‌ آن طبق ارز مبادله‌ای باشد، اما هم‌اکنون ارز مبادله‌ای برای واردات طلا اختصاص داده نشده است و به همین دلیل نمی‌توان آن را مبنای قیمت‌گذاری قرار داد.

قیمت‌ها دربازار داخلی
روز گذشته قیمت یورو ۴۲۵۰ تومان شد. پوند انگلیس نیز ۵۲۰۰ تومان فروخته شد. در بازار سکه قیمت هر سکه تمام بهار آزادی در ادامه روند افزایشی خود به یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان تا ساعت ۱۵ رسید. برخی البته ۱۵ هزار تومان زیر این قیمت را هم برای آن اعلام کردند. نیم سکه ۶۳۰ هزار تومان و ربع سکه ۳۳۰ هزار تومان فروخته شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۶ هزار و ۲۸۰ تومان تعیین شد.

پس از فروکش کردن تب افت قیمت ارز و سکه، بازار بدون مشتری ماند. برخی البته برای فروش به بازار رفتند. در بازار ارز قیمت البته به نوسان قیمتی خود ادامه داد، به طوری که از سطح ۳۲۵۰ تومان در ساعاتی از معاملات به ۳۲۳۰ تومان بر تابلو‌ها تا ساعت ۱۵ ثبت شد. در مرکز مبادلات اما دیروز به رسم هر یکشنبه قیمت‌ها ثابت ماند.

قیمت انواع ارز مبادلاتی ثابت باقی ماند

بنابر این گزارش بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز یکشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت انواع ارز نسبت به روز گذشته ثابت باقی مانده است.
برهمین اساس، قیمت دلار مبادلاتی دیروز ۲۴۵۸ تومان، یورو ۳۲۴۹ تومان، پوند انگلیس ۳۹۷۰ تومان، درهم ۶۶۹ تومان و لیر ترکیه ۱۳۷۳ تومان نرخ‌گذاری شده است.

طلا در بازارهای جهانی
در بازارهای جهانی روز گذشته نیز قیمت طلا ثابت ماند و در سطح ۱۶۵۶ دلار بسته ماند. تعطیلی روز یکشنبه در بازارهای جهانی در حالی است که طی روزهای اخیر تعطیلات سال نو میلادی بازارهای مالی را با تعطیلی مواجه کرده است. چالش بین دولت اوباما و جمهوری‌خواهان کنگره همچنان فضای سرمایه‌گذاری را در سطح جهانی مبهم کرده است.

شب در بساط دلال
در بازار در این ایام اتفاقات دیگری نیز در شرف انجام است. دستگیری برخی از متقلبان بازار ارز و سکه که تنها در تاریکی شب مجال داد و ستد پیدا می‌کنند، مورد توجه پلیس نیز قرار گرفته است. دیروز خبر رسید که ۸۸ نفر در این راستا دستگیر شده‌اند.

در این راستا سرهنگ عباسعلی محمدیان رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: با توجه به اینکه یکی از وظایف اصلی پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، برخورد با متخلفان بازار سکه و ارز است، بنابر تصمیمات مقام قضایی و تدابیر رییس پلیس تهران بزرگ در خصوص رسیدگی به شکایات شهروندان، اقدامات ماموران این یگان از شب گذشته در این خصوص آغاز شد.

سرهنگ محمدیان، افزود: در این طرح با فروشندگان غیرمجاز، دستفروشان و دلالان سکه و ارز که از فرصت‌های پیش آمده سوء استفاده کرده و اقدام به فروش سکه‌های تقلبی، سرقت وجوه نقد مشتریان و توزیع دلار جعلی و سکه‌های با عیار پایین می‌کردند، برخورد و نظارت کامل و دقیق بر فعالیت آنها صورت گرفت.

وی ادامه داد: اخیرا تعدادی از این افراد متخلف با توجه به اینکه فرصت فعالیت در طول روز نداشته‌اند، در تاریکی شب از شهروندان کلاهبرداری می‌کردند که در این راستا، شکایت‌هایی از سوی شهروندان مبنی بر فروش ارز تقلبی در میان ارزهای واقعی یا سرقت ارز و سکه‌های خریداری شده ارائه شد.

سرهنگ محمدیان در خصوص اجرای طرح مذکور گفت: این طرح از ساعت هشت شب گذشته طی عملیات هماهنگ در محدوده فعالیت این افراد صورت گرفت که طی آن ۸۸ نفر از فروشندگان و دلالان سکه و ارز که به صورت غیرمجاز و مجرمانه اقدام به خرید و فروش سکه و ارز می‌کردند بازداشت شدند.

_________________
منبع: دنیای اقتصاد

Permanent link to this article: http://www.mfanni.ir/%d8%a2%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%b7%d9%84%d8%a7/

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس پست الکترونیکی شما منتشر نمی‌شود.